2017-10-26 10:50:00

Bölümlere Göre Öğrenci Konseyi Temsilci Adayları - Student Council Representatives Candidates According to the Departments

Mimarlık Fakültesi- Architecture Department

Görkem Kemal Şahin

Adanalı ve Mimarlık 1. Sınıf öğrencisi olan Görkem Mimarlık öğrencilerinin hak edildikleri şekilde, birebir ve doğru temsil edilebilmeleri için adaylığını koyuyor.

1 Kasım olan doğum gününde hepinizin oylarını bekliyor. Diğer adaylara da başarılar diliyor ve adaletli bir seçim olmasını temenni ediyor.

Görkem is from Adana and first year student at Architecture Department. He wants to contribute to the representation of the Architecture Department’s students in a correct manner. He waits for your votes in his birthday, 1st of November. He wishes good luck for the other candidate and wishes a fair election.  

Hamdi Çakır

Mimarlık 3. sınıf öğrencisi. AGÜ’de farklı kulüplerde kuruculuk, yönetim kurulluğu ve denetim kurulu üyeliği yaptı. Mimarlık Öğrenci Temsilciliği görevini 2 dönem önce tamamlamıştır. Çalışma programı içinde iletişimsizlik çözümünü içeren yöntemler bulunmaktadır. Edindiği tecrübeleri AGÜ ve AGÜ öğrencileri için kullanmak istiyor.

He is a 3rd year student at the Department of Architecture. He has been raised to participate actively to what’s around us. Not only he has been taking part in the Student Club Commissions, but also he had been an accomplished Student Representative for the faculty. He looks forward to use his experience for the AGU and AGU students.

International Student Representatives Candidate

Dexter Chintu

Third year Electrical Electronics Engineering student from Zambia.

Running for the post of International Student Representative.

Be yourself! and make it happen! Let`s unite as international students and finally be heard!

Muhammad Fuad Farooqi 

He assure you that, he'll identify the problems with you, stand beside you and tackle those problems, together with you.
He needs your support to do so, and he'll always stand up for you. 
He adds ‘Let's make a difference, let's make the change that we believe in.’ 
Together.

Moleküler Biyoloji ve Genetik

Fulya Mina Küçüktaş

Mina Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü 1. Sınıf öğrencisi. Bölümünün temsilciliği için aday. Daha iyisi mümkünse, iyi yeterli değildir.

She is a freshman student of Molecular Biology and Genetics Department. She will be standing up as a student representative for this department. Good is not enough, if better is possible.

Endüstri Mühendisliği- Industrial Engineering

Burhan Özyılmaz

Endüstri Mühendisliği ikinci sınıf öğrencisi. AGÜ Aday Öğrenci İletişim Koord. ve AGÜ Erasmus Ofisinde kısmi zamanlı öğrenci olarak görev alarak iletişim becerilerini geliştirdi. Gençlik çalışmaları eğitimi için İrlanda'da eğitim kursuna katıldı. Tecrübeleri sayesinde AGÜ'nün gençleri için temsilci olmaya aday. 

"Lider dediğin önde yürüyen değil, yol gösteren olmalıdır." [M. Kemal Atatürk]

Burhan Özyılmaz is a sophomore student at AGU Industrial Engineering Department. He has been a part of AGU Candidate Students Communication Coord. and AGU Erasmus Office to improve his communication competency. He participated a training course in Ireland on youth activities. Now, he is the candidate for AGU Student Council to represent youth of AGU in a best way.

"The leader is not the person who walks ahead but who guides the ways." [M. Kemal Atatürk]

İnşaat Mühendisliği

Mert Can Başkaya
                                                   

İnşaat Mühendisliği ikinci sınıf öğrencisi olan Mert Can Başkaya gerek mesleki gerekse de sosyal olarak konferanslara katılmaya çaba gösteriyor. Başta Türkiye olmak üzere Belarus ve Makedonya’da gönüllülük çalışmaları yapan Mert sosyal anlamda kendini geliştirdi ve çalışmalarına devam ediyor. Tecrübelerini ve yeteneklerini Abdullah Gül Üniversitesi’nin değerli öğrencileri için kullanmaya hazır.

Mert Can Başkaya is a second grade student from AGU Civil Engineering Department. He has been taking part in voluntary activities and he is trying to participate either in vocational and social conferences to widen his perspective. He has volunteered in Turkey, Belarus and Macedonia and ready to transfer his experiences to precious students of Abdullah Gül University.

Nasrullah Ceylan
İnşaat Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi ve bölümün öğrenci temsilcisi adayı.
İletişim sıkıntılarını asgari düzeye getirmek, bölüm içi öğrenci iletişimini ve tecrübe aktarımını artırmak ve geleceğin birçok önemli projesine imza atacak değerli bölüm arkadaşlarıyla mesleğe dair bakış açısını genişletmek için çalışmalar yapacak.

Nasrullah Ceylan is a 3rd year civil engineering student and candidate for department representation. He aims to minimise communication problems, maximise connections between students, increase experience share and widen the perspective on the profession.

Makina Mühendisliği

Ertuğrul Öztürk

Makina mühendisliği 2. Sınıf öğrencisi olan Ertuğrul AGÜ’yü bir çok yönden geliştireceğine inanıyor. Üniversite etkinliklerinde ve AGÜ tanıtım günlerinde aktif rol alıyor.. AGÜ Araştırma Kulübünde koordinatör olarak çalışıyor.

He is a second year student from mechanical engineering. He believes that he is able to promote AGU from different perspectives. He is an active student at university events. Likewise, he has taken part in promotion of AGU for a year. He is an organization coordinator in operation research club in AGU.

İŞLETME

Yasir çakmak

İşletme ikinci sınıf öğrencisi Yasir Çakmak bu sene bölümünü ve sizleri gereken en iyi şekilde temsil edebilmek için adaylığını açıkladı. Üstad Necip Fazıl’ın da dediği gibi “Gideriz nur yolu izde gideriz/Taş bağırda, sular dizde gideriz/Bir gün akşam olur bizde gideriz/Kalır dudaklarda şarkımız bizim.” Tek gayesi hepimizin geçici olduğu bu makamlarda ardımızda güzel bir şarkı bırakabilmek.

Yasir Çakmak, a second-year student of Business Administration. He is a candidate to represent his department and the students in the best way at student council. His only goal that all of us in this temporary position to leave behind a beautiful song. 

Elif Gencaslan

3. sınıf öğrencisi olan Elif çevresindekiler tarafından arkadaş canlısı, güler yüzlü ve alçakgönüllü olarak biliniyor. Her zaman sorumluluklarını zamanında yerine getireceğini ve öğrencileri en iyi şekilde temsil eceğini belirtiyor. Öğrencinin sesi olmak için oldukça istekli ve ekliyor ‘ Sesinizi daha değerli yapın’.

She is third year student of business administration. Her good-humoured, modest  and friendly apperiance is always appeciated by people around her. She always has been responsible  fullfiling her duties and assures represent you in the best way. She is willing to be your voice and says “Make Your Voice More Valuable” 

BAHADIR KORUMAZ

 

Bahadır Korumaz şu an Bilgisayar Mühendisliği ikinci sınıf öğrencisi ve bilgisayar üzerine mesleki hedeflerini gerçekleştirmek için öğrenimine devam ediyor. Aynı zamanda bir çok öğrenci kulübünün kurucu üyelerinden ve halen aktif olarak rol almakta. Okulunu daha iyi bir yer haline getirmek için elinden geleni yapacağına söz veriyor."

"Bahadır Korumaz is a second grade student of Computer Engineering Department. He cares his education to achieve his professional goals on computer engineering. He has been founding member of many student clubs and still spends most of his time on student clubs. He promises to make AGÜ better place."

ENES AKSOY

He was born in Egypt/Cairo and moved to Turkey 10 years ago. This is his first year at architecture department. In generally people say that he is talkative, warm blooded, problem solver, good at communicate and have the required skills for being a leader. He just wants to contact with every student in the architecture department and help them with their problems as much as he can. It will be honor for him to stand for them.