Kariyer Danışmanlığı (Mentörlük) Programı

 

Kayseri’deki profesyonellerle sizleri buluşturmayı amaçladığımız ‘Kariyer Danışmanlığı’ programımıza yeni dönemde devam ediyoruz.

 

Üniversitemiz Öğrenci Dekanlığı tarafından sizlere, akademik çalışmalarınızın yanında profesyonel hayatla tanışmanızı ve gerçekçi kariyer planları yapabilmenizi sağlamak amacıyla, kariyer danışmanlığı fırsatı sunulmaktadır. Kariyer danışmanlığı programı, iş dünyasından profesyonellerle, siz değerli öğrencilerimizin sistemli bir şekilde iletişim içinde olmanızı sağlamaktadır. 

 

Kayseri Ticaret Odası (KTO), Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği (KİGDER), Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) ve Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) gibi paydaşların katılımları ile gönüllü olarak oluşturulan, alanında uzman ve deneyimli profesyoneller, öğrencilerimizin kariyer planlama sürecinde farkındalık kazanmaları ve iş hayatlarında gerekli olan yetkinlikleri geliştirmelerine destek olmaktadırlar.

 

AGÜ tarafından verilen eğitim ile katılım belgesi almış olan farklı sektörlerdeki profesyoneller ile bu maile yanıt vererek kariyer danışmanlığı programına katılmak isteyen gönüllü öğrencilerimiz eşleştirilerek, bir dönem boyunca düzenli görüşmeler yapmaları sağlanacaktır.

 

Kariyer danışmanlığı programına katılmak isteyen veya bu konuda detaylı bilgi almak isteyen öğrencilerimiz ozge.tok@agu.edu.tr adresine Ad-Soyad, Bölüm-sınıf, Telefon numarası ve Agu e-mail bilgilerini paylaşarak mail gönderirlerse, en kısa sürede kendilerine bilgilendirme yapılacaktır. 

Fikir edinmeniz amacıyla geçen senelerde kariyer danışmanlığı alan öğrencilerimizin kariyer danışmanlığı değerlendirmelerini sizlerle paylaşıyoruz.

D.A.: “Kariyerleri için heyecan duyup nereden başlayacaklarını bilmiyorlarsa kesinlikle bu programa katılmalılar çünkü daha önce bunları tecrübe etmiş birisiyle konuşmak ufkunuzu kesinlikle açıyor.”

S.N:”Bu program sayesinde hiç tanışmayacağım insanlarla tanıştım, iş hayatının bambaşka olduğunu öğrendim, böyle bir programa tüm AGÜ öğrencileri dahil olmalı, kazanımı tahmin ettiğimizden çok daha fazla olacaktır.”

A.Z.: “2017-2018 Eğitim Öğretim yılı içerisinde gerçekleştirilen ve gönüllülük esaslı kariyer danışmanlığı etkinliğinde aktif katılım gösterdim ve bunun da çok faydasını gördüm. Çeşitli sektörlerden danışmanlarla biz öğrencilerin danışan olarak eşleştirildiği bu süreç kapsamında benim danışmanım bir endüstri mühendisiydi. Benimle aynı meslekte olması sebebiyle daha etkili ve verimli bir çalışma gerçekleştirdik. Ben ve danışmanım akışı belirlemek adına hazırlanmış formlar üzerinden soru cevap şeklinde ilerledik ve sonrasında da eğer varsa benim fikir almak istediğim veya danışmanımın tecrübesini aktarmak istediği konular üzerine kısa sohbetler gerçekleştirdik. Genel olarak baktığımızda bu sürecin bana en faydalı kısmı şüphesiz ki danışmanımın tecrübeleri ve beni dışarıdan gözlemleyen bir kişinin benim hakkımdaki ve kariyer planım ile ilgili olan düşünceleridir. Kariyerim için farklı birkaç kriteri de göz önünde bulundurarak düşünmeye ve bazı noktaları ona göre şekillendirmeye karar verdim. Bazı yeni konuları araştırmaya yönlendiren paylaşımlar sayesinde kendimi biraz daha geliştirdiğimi ve iş hayatında iletişim konusu üzerine de çok faydalı bilgiler edindiğimi düşünüyorum. “

M.B.: “Kariyer danışmanlığı programı, öğrencilerin kendilerini daha yakından tanımalarını sağlıyor. Danışman öğrenciye soru sorarak, öğrencinin kendisini, çevresini, hayatını sorgulamasını sağlıyor. Sonrasında kendi hayat tecrübelerini aktararak öğrencinin kendi cevabını oluşturmasını bekliyor. Benim açımdan, gelecek için gerekli olan kararları almamda daha cesur davranmamı, bunun sayesinde de ruhsal olarak daha rahat olmama olarak verdi. Bu yüzden, böyle bir projede emeği geçenlere teşekkür ederim. Daha çok öğrenciye ve danışmana ulaşılmasını temenni ederim.”